BARBERA D'ALBA DOC

Pochodzenie I Oznaczenia

Barbera d’Alba jest czerwonym winem, produkowanym głównie z winogron Barbera w rejonie Langhe i Roero. Langhe leży w Piedmoncie  (północno- zachodnia część Włoch), gdzie produkowane są takie znane wina jak Barolo i Barbaresco. Rejon Roero znajduje się  tuż przy Langhe i jest domem dla Roero DOCG, wspaniałego wina produkowanego z winogron Nebbiolo oraz dla Roero Arneis DOCG, jednego w najlepszych win w Piedmoncie.

.

Langhe i Roero

.

Region Piedmont

Konsorcjum obszaru Langhe zadecydowało, że Barbera d’Alba DOC może być produkowane jedynie z następujących winogron:

  • Barbera (od 85 do 100%)
  • Nebbiolo ( od 0 do 10%)


Barbera d’Alba DOC musi zawierać co najmniej 12% alkoholu, natomiast Barbera d’Alba superiore DOC co najmniej 12,5% alkoholu.

Smak barbera d'alba

Winogrono Barbera zawiera mało tanin i dużo kwasowości, jest przyjemne i łatwe do picia i łączenia z jedzeniem.

Kolor Barbera d’Alba to rubinowa czerwień, dojrzewając nabiera więcej granatowych refleksów. Bukiet jest głównie owocowy (jagody, wiśnie, truskawki, marmolada), w smaku wytrawne, świeże, z pełnym ciałem.

Wielu producentów używa małych drewnianych beczek (barriques) w czasie dojrzewania Barbera d’Alba, żeby osłabić kwasowość typową dla winogron Barbera, choć oczywiście kwasowość  tego wina jest jego cechą fundamentalną i niezbędną dla zachowania właściwego, zbalansowanego smaku.
 
Barbera d’Alba jest winem, które łatwo łączyć z jedzeniem, wspaniałe z makaronami z mięsnym  sosem ragù lub z grzybowym risotto, jak również drobiem i mięsem czerwonym.

Temperatura serwowania to  16-18 °C w kieliszku tulipanowym średniej wielkości.