ROSSO PICENO DOC

Pochodzenie I Oznaczenia

Rosso Piceno DOC jest pierwszym winem DOC wyprodukowanym w prowincji Ascoli, w regionie Marche, w centralnej części Włoch w roku 1968.

.

Region Marche

.

Logo Konsorcjum

Konsorcjum VINI PICENI wyróżnia dwa rodzaje Rosso Piceno: Rosso Piceno DOC i Rosso Piceno Superiore DOC
 
Oba wina są wyprodukowane z mieszanki czerwonych winogron:

  • Montepulciano (od 35 do 85%)
  • Sangiovese (od 15 do 50%)
  • inne nie aromatyczne winogrona uprawiane w rejonie Marche (od 0 do 15%)

 
Rosso Piceno DOC:
Winogrona używane do produkcji Rosso Piceno Doc muszą być uprawiane w prowincji Macerata, Fermo, Ascoli Piceno i Ancona. Północną granicę całego regiony wyznacza rzeka Metauro, południową rzeka Tronto, a zachodnią granicą jest początek pasma Apenin.

maksymalna produkcja winogron na hektar to nie więcej niż 13 ton.
Minimalna zawartość alkoholu to 11%.

Rosso Piceno Superiore DOC:
Strefa produkcji Rosso Piceno Superiore Doc jest dużo mniejsza i składa się z 13 miast położonych na południu regionu Marche, który jest uznawany za doskonały do uprawy winogrona do produkcji wina.

Maksymalna produkcja winogrona na hektar to nie więcej niż 12 ton.

Minimalna zawartość alkoholu to 11,5%.

Rosso Piceno Superiore musi dojrzewać przez co najmniej 1 rok, nie może być sprzedawane przed 1 listopada w roku po zbiorach.

Smak rosso piceno

Rosso Piceno DOC ma kolor rubinowo czerwony, bukiet jest delikatny, smak przyjemnie wytrawny, z małą zawartością tanin, okrągły i harmonijny. 
 
Rosso Piceno Superiore DOC może w procesie dojrzewania uzyskać kolor granatowo czerwony. Bukiet jest bardziej złożony z nutami fiołków i jagód. Smak mineralny, trwający, okrągły i harmonijny.

Ze względu na małą zawartość tanin Rosso Piceno i Rosso Piceno superior wspaniale się komponuje z grillowanym mięsem i dojrzałym serem. Rosso Piceno Superiore polecane jest z pieczoną dziczyzną.