ROSSO DI MONTALCINO

Pochodzenie I Oznaczenia

Montalcino jest małą górzystą wioską położoną w prowincji Siena, na północnym zachodzie Toskanii. Montalcino zamieszkuje jedynie 5000 osób. Wzgórza Montalcino przypominają wyspy w sercy Toskanii, w miejscu położonym daleko od głównych szlaków komunikacyjnych. Czyste powietrze wraz z warunkami atmosferycznymi i ziemią czynią Montalcino doskonałym miejscem do uprawy winogrona, z których powstaje wspaniałe czerwone wino.

.

Region TOSKANIA

.

MONTALCINO

.

Montalcino nie jest turystycznie znanym miejscem, ale jest znakomitym rejonem do wytwarzania wina. Z tego powodu producenci wina uzyskali pozwolenie na ubieganie się o dwie denominacje, które bazują na precyzyjnych technicznych ewaluacjach: Brunello, które przeznaczone jest do długiego dojrzewania i Rosso di Montalcino, młodsze wino, które łączy dobrą strukturę ze świeżością i żywotnością. To pozwoliło producentom Brunello na produkcję i wypuszczanie na rynek młodszego wina w oczekiwaniu na dojrzewanie Brunello di Montalcino.
Konsorcjum Brunello di Montalcino jest odpowiedzialne za produkcję czterech rodzajów wina: Brunello di Montalcino, Rosso di Montalcino, Moscadello di Montalcino i Sant’Antimo.

Produkcja Rosso di Montalcino

Zasady konsorcjum dla produkcji Rosso di Montalcino:
·        Obszar produkcji: Montalcino Township
·        Winogrono: Sangiovese (znane również jako „Brunello” w Montalcino
·        Maksymalna wydajność winogron: 90 kwintali na hektar
·        Wydajność winogron w relacji do wina: 70%
·        Początek sprzedaży: 01.09 w roku po zbiorach
·        Minimalna zawartość alkoholu:12%
·        Butelkowanie: tylko w obszarze produkcji
·        Opakowanie: tylko w butelkach Bordelaise

smak Rosso di Montalcino

Rosso di Montalcino jest przezroczyste, w kolorze granatowym. Ma doskonałą intensywność i zapach świeżych owoców. Jest harmonijne i wytrawne, świeże i długotrwałe. Jest wyjątkowo kuszącym winem do picia. Mimo, że może dojrzewać, najlepsze jest kiedy jest młode.
 
Smakuje najlepiej z daniami takimi jak makarony z sosami mięsnymi , drób, grzyby lub truflr, risotto, wieprzowina lub cielęcina z sosami.
 Podawane jest w kryształowych kieliszkach do wina czerwonego w temperaturze ok. 18°C.