ROERO DOCG - ROERO ARNEIS DOCG

Pochodzenie I Oznaczenia

Roero to nazwa obszaru znajdującego się w Piedmoncie (północny zachód Włoch).

Graniczy on z obszarem Langhe, gdzie są produkowane Barolo i Barbaresco. W obszarze Roero znajduje się 23 miasteczek, a największe z nich nosi nazwę Canale. Oficjalny obszar uprawy winogrona ciągnie się wzdłuż rzeki Tanaro pomiędzy rejonem Bra i rejonem Govone, gdzie ziemia jest głównie piaszczysta.

Razem z Langhe, w 2014r. Roero zastało w pisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

.

Region Piedmont

.

Roero

.

Konsorcjum Roero

Producenci wina z rejonu Roero należą do konsorcjum Consorzio Tutela Roero, które powstało  4 marca 2014r.

Dziś gromadzi ono około 300 producentów i właścicieli winnic, ponad 1000 hektarów, z których produkuje się około 6 milionów butelek wina, z czego 60% przeznacz się na export.

Arneis (białe) i Nebbiolo (czerwone) to dwa główne rodzaje winogrona dla DOCG.

ROERO DOCG (czerwone) jest  produkowane z nie mniej niż 95% winogron Nebbiolo, dojrzewa przez min. 20 miesięcy, 6 miesięcy spędza w beczkach, zawartość alkoholu to min. 12%.

ROERO RISERVA DOCG (czerwone) jest produkowane w 100% z  winogron Nebbiolo, dojrzewa przez min. 32 miesiące, 6 miesięcy spędza w beczkach, zawartość alkoholu to min. 12,5%.

ROERO ARNEIS DOCG (białe) zawiera min. 95% winogron Arneis, min. 11,5% abv, min. 4.5 g/l kwasowość, może występować z różną zawartością cukru.

ROERO ARNEIS SPUMANTE DOCG (białe musujące) zawiera min. 95% winogron Arneis,
min. 11,5% abv, min. 4.5 g/l kwasowość, może występować z różną zawartością cukru.

Smak roero

ROERO DOCG ma wyraźne nuty kwaśnych wiśni, leśnych owoców i przypraw. Jest eleganckie, wyraźne i aromatyczne, dobrze dojrzewające.
 
ROERO RISERVA DOCG ma wyraźne aromaty kwaśnych wiśni, leśnych owoców i przypraw, eleganckie i wyraźne, czasami wyczuwalne drewno dębowe, optymalne dojrzewanie.

Oba rodzaje Roero i Roero Riserva świetnie łączą się z czerwonym mięsem (gotowanym lub pieczonym) oraz z daniami zawierającymi trufle. Temperatura serwowania dla obu to 18-20°C, polecane są duże kieliszki.
 
ROERO ARNEIS DOCG ma aromaty cytrusów, owoców pestkowych i minerałów, najlepsze egzemplarze dobrze dojrzewają i rozwijają nuty orzechowe.
 
ROERO ARNEIS SPUMANTE DOCG ma wyczuwalne aromaty owoców pestkowych, cytrusów, białych kwiatów, typowe dla Arneis, ale z drożdżowym wykończeniem. Najlepsze egzemplarze wytwarzane są metodą tradycyjną.
 
Oba wina wspaniale łączą się z dojrzałym serem, ale również z drobiem i rybami.  Serwowane w tulipanowym kieliszku średniej wielkości  w temperaturze 8-10° smakują najlepiej.