LACRIMA DI MORRO D'ALBA DOC

Pochodzenie I Oznaczenia


Alba to miasto położone w Piedmoncie, najważniejszym regionie w obszarze Langhe, z którego pochodzą wspaniałe wina takie jak Barolo, Barbaresco i sławne białe trufle d’Alba.

Morro d’Alba ma jednak niewiele wspólnego z miastem Alba i Piedmontem. Morro d’Alba jest małą wioską w środkowej części prowincji Ancona, w rejonie Marche. Nazwa wina oznacza “granicę wzgórza”. Wioska ta była słynna ze względu na wino Lacrima (co w języku włoskim oznacza łzę)  od dawna. Fredrick Barbarossa w 1167r. pił to wino kiedy zamieszkiwał zamek w Morro d’Alba podczas bitwy pod Anconą.

.

Region Marche

Wino Lacrima  di Morro d’Alba powstaje z czerwonych winogron zwanych Lacrima di Morro lub Lacrima d’Alba, które przez jakis czas nie było uprawiane , ponieważ inne gatunki okazywały się bardziej wydajne. Niedawno producenci powrócili do tej odmiany winogron ze względu na jego unikatowość.

Wino Lacrima di Morro d’Alba  jest produkowane tylko w sześciu małych wioskach w prowincji Ancona. Przynajmniej 85% wina musi być wytwarzane z winogron Lacrima di Morro d’Alba. Pozostałe winogrona używane do produkcji tego wina to nie więcej niż 15 % i muszą pochodzić  z prowincji Ancona.

Wyróżniamy 3 sub domination dla DOC:

  • Lacrima di Morro d’Alba DOC
  • Lacrima di Morro d’Alba superiore DOC
  • Lacrima di Morro d’Alba Passito DOC


W Lacrima di Morro d’Alba superiore DOC słowo “superiore”  oznacza, że zawartość alkoholu to przynajmniej 12% (w Lacrima di Morro d’Alba DOC zawartość alkoholu wynosi 11%). Lacrima di Morro d’Alba Passito DOC powstaje przy użyciu bardzo dojrzałych winogron, zawartość alkoholu wynosi przynajmniej 15%.

Smak Lacrima di morro d'alba

Kolor wina Lacrima di Morro d’Alba to wspaniały rubinowy kolor z fioletowymi refleksami. Bukiet jest intensywny i przyjemny. W młodym winie wyczuwamy kwiaty takie jak fiołki i róże, po jakimś czasie leżakowania pojawiają się nuty truskawek, wiśni, jagód.
Wino Lacrima polecane jest do białego mięsa takiego jak kurczak czy królik lub grilowanej wieporzowiny, ale także z salame, makaronami z sosem pomidorowym smakuje świetnie. Dobrze Lacrima komponuje się z daniami rybnymi, takimi jak np. zupa rybna.
Zalecana temperatura serwowania to 14-16 °C, w średniej wielkości kieliszku.