VERDICCHIO DEI CASTELLI DI JESI DOC

Pochodzenie I Oznaczenia

Verdicchio to nazwa białego winogrona, które jest uprawiane praktycznie tylko w rejonie Marche (poza Marche bardzo niewiele miejsc uprawia Verdicchio). Verdiccio jest uznawane za autochtona tego rejonu, gdzie jest uprawiane od XVI wieku. To bardzo eklektyczne winogrono, z które może powstać zarówno młode i świeże wino, ale również wino o bogatej strukturze, dojrzewające kilka lat.Produkowane są również wina musujące z winogron Verdicchio (przy użyciu obu metod –tradycyjnej i Martinotti) oraz deserowe, słodkie wina z przejrzałych owoców.

Verdicchio dei castelli di Jesi (co oznacza Verdicchio z zamków Jesi) jest najbardziej popularną denominacją produkowaną z tej odmiany winogron. Zamki Jesi to nazwa historyczna, która odnosi się do kilku wiosek otaczających miasto Jesi, w środkowej części rejonu Marche.

.

Region Marche

To wino może być produkowane w prowincjach Macerata i Ancona. Winogrono Verdicchio musi stanowić przynajmniej 85 % wina, inne winogrona pochodzące z tego samego obszaru i typowe dla niego mogą stanowić nie więcej niż 15%.

Wyróżniamy :

  • Verdicchio dei Castelli Di Jesi
  • Verdicchio dei Castelli Di Jesi Classico 
  • Verdicchio dei Castelli Di Jesi Classico Superiore 
  • Verdicchio dei Castelli Di Jesi Passito
  • Verdicchio dei Castelli Di Jesi Spumante


Verdicchio dei Castelli Di Jesi Classico jest produkowane na określonym obszarze, blisko rzeki Estino, gdzie oryginalnie rozpoczęto produkcję tego wina. Słowo “superiore” w Verdicchio dei Castelli Di Jesi Classico Superiore  może być użyte jeśli zawartość alkoholu to więcej niż 12%, a w Verdicchio dei Castelli Di Jesi i Verdicchio dei Castelli Di Jesi Classico  wynosi 11,5%.  Verdicchio dei Castelli Di Jesi Passito produkowane jest z bardzo dojrzałych winogron, minimalna zawartość alkoholu to 15%. Obie metody produkcji wina musującego (tradycyjna i Martinotti) są używane przy produkcji Verdicchio dei Castelli Di Jesi Spumante, tutaj zawartość alkoholu to 11,5%.
Po roku dojrzewania słowo “riserva” może zostać dodane do nazwy

Smak Verdicchio dei castelli di jesi

Kolor Verdicchio dei Castelli di Jesi to słomkowo żółty, bukiet delikatny i charakterystyczny, w ustach wytrawne, harmonijne z przyjemnym gorzkawym akcentem.
Młode Verdicchio polecane jest z daniami z ryb morskich, grillowanymi lub pieczonymi, ale również z białym mięsem takim jak kurczak lub królik. Dojrzałe Verdicchio łączone jest z białymi truflami i serami takimi jak Pecorino di Fossa.
 
Temperatura serwowania młodego wina Verdicchio dei Castelli di Jesi 8-10°C, w średniej wielkości kieliszku o kształcie tulipana. Natomiast dojrzałe  Verdicchio dei Castelli di Jesi lubi szersze kieliszki i temperaturę 10-12°C.