BRUNELLO DI MONTALCINO DOCG

Pochodzenie I Oznaczenia

Montalcino jest małą górzystą wioską położoną w prowincji Siena, na północnym zachodzie Toskanii. Montalcino zamieszkuje jedynie 5000 osób. Wzgórza Montalcino przypominają wyspy w sercy Toskanii, w miejscu położonym daleko od głównych szlaków komunikacyjnych. Czyste powietrze wraz z warunkami atmosferycznymi i ziemią czynią Montalcino doskonałym miejscem do uprawy winogrona, z których powstaje wspaniałe czerwone wino.

.

TOSKANIA

.

MONTALCINO

.

Winogrono o nazwie Brunello jest uprawiane w Montalcino od XIV wieku, ale  wino Brunello, które obecnie znamy powstało ok. 150 lat temu, kiedy Clemente Santi i jego wnuk Ferruccio Biondi-Santi eksperymentowali z winogronem Sangiovese. Od tego czasu Brunello di Montalcino zaczęło być uznawane za jedno z najlepszych win włoskich, wraz z Barolo i Barbaresco z Pidemontu.
Wino Brunello otrzymało status DOC w 1967roku a w lipcu 1980roku Brunello jako pierwsze wino otrzymało status DOCG, stanowiący najwyższe odznaczenie we Włoszech.
Brunello di Montalcino jest produkowane z winogron Sangiovese, odmiany Sangiovese Grosso (duże Sangiovese), które od wielu wieków  było nazywane Brunello przez mieszkańców Montalcino , co oznacza „ciemny, śniady”.
Po II Wojnie Światowej tylko jeden producent (Biondi Santi) wytwarzał Brunello di Montalcino. Obecnie konsorcjum Brunello di Montalcino liczy ok. 200 członków i jest odpowiedzialne za kontrolowanie produkcji czterech odmian wina: Brunello di Montalcino, Rosso di Montalcino, Moscadello di Montalcino i Sant’Antimo.

Produkcja Brunello di Montalcino

•        Obszar produkcji: The Montalcino Township
•        Winogrono: 100% Sangiovese (również nazwane „Brunello” di Montalcino
•        Maksymalna wydajność: 80 kwintali na hektar
•        Wydajność winogrona w relacji do wina: 68%
•        Minimalny czas dojrzewania w drewnie: 2 lata w dębowej beczce
•        Minimalny czas dojrzewania w butelce: 4 miesiące (6 miesięcy dla Riserva)
•        Minimalna zawartość alkoholu: 12,5%
•        Minimalne zakwaszenie: 5g/lt
•        Butelkowanie: możliwe jedynie w obszarze produkcji
•        Gotowość do sprzedaży: 5 lat po zbiorach (6 lat dla Riserva)
•        Opakowanie: Brunello di Montalcino jest rozlewne jedynie do butelek o kształcie Bordelaise
 
Konsorcjum kontroluje producentów bardzo dokładnie w trosce o jakość wina. Producent, który postępuje niezgodnie ze wskazaniami konsorcjum może zastać ukarany za próbę oszustwa i może grozić mu do 6 lat pozbawienia wolości.

smak Brunello di Montalcino

Brunello di Montalcino jest przezroczyste, o kolorze jasnego granatu, ma intensywny zapach, który utrzymuje się długo. Można rozpoznać zapach runa leśnego, drewna, jagód, lekkiej wanili i dżemów. Brunello di Montalcino ma eleganckie harmonijne ciało, jest wytrawne , aromatyczne. Świetnie komponuje się z czerwonym mięsem, dziczyzną zwłaszcza podawaną z grzybami lub truflami. Doskonale łączy się z serami, ale również wspaniale nadaje się do spożywania samodzielnie, jako „wino medytacyjne”.
Brunello di Montalcino powinno być podawane w obszernych okrągłych kieliszkach, które umożliwią doświadczanie bukietu zapachów. Temperatura podawania to 18°C-20°C. Butelki bardzo stare powinny być otwarte przed serwowaniem, a wino przelane do karafki w celu napowietrzenia.
Brunello może dojrzewać przez wiele lat, z każdym rokiem stając się coraz lepsze. W zależności od roku zbiorów określany jest optymalny czas dojrzewania i zwykle wynosi od 10 do 30 lat i dłużej.