MONTEPULCIANO D'ABRUZZO DOC

Pochodzenie I Oznaczenia

Montepulciano d’Abruzzo jest najbardziej reprezentacyjnym winem z rejonu Abruzzo we wschodnio-centralnej części Włoch. Montepulciano jest nazwą odmiany  winogron i nie powinno być mylone z Nobile di Montepulciano, które jesy innym winem produkowanym z odmiany Sangiovese w mieście Montepulciano  w Toskanii.

Montepulciano d’Abruzzo DOC jest produkowane we wszystkich czterech prowincjach Abruzzo: L’Aquila, Chieti, Pescara and Teramo w winnicach ulokowanych na wzgórzach lub na płaskich terenach.
Najlepsze wino z  tego rodzaju  produkowane powinno być w winnicach położonych nie wyżej niż 500 metrów npm. 

.

Region Abruzzo


Szczep Montepulciano dostosowuje się do różnych rodzajów upraw, jest odporne i obficie owocuje.

Razem z Trebbiano d’Abruzzo DOC (wino białe) i Montepulciano d’Abruzzo Cerasuolo DOC (ciemno różowe wino), produkcja Montepulciano d’Abruzzo DOC jest regulowano przez konsorcjum
Consorzio di tutela dei vini d’Abruzzo

.

Logo konsorcjum


Konsorcjum pilnuje, żeby zawartość winogron z odmiany Montepulciano  w winie Montepulciano d’Abruzzo DOC  była nie mniejsza niż 85%. Inne szczepy z rejonu Abruzzo są dozwolone przy produkcji tego wina, ale mogą stanowić nie więcej niż 15%.
Wino musi leżakować przez przynajmniej 5 miesięcy. Żeby mogło nosić  miano Riserva lub Vecchio musi leżakować przez 24 miesiące, z czego 9 miesięcy musi przebywać w drewnianej beczce.
 
Niedawno konsorcjum dodało dodatkowe cru w rejonie Pescara- Terre dei Vestini o powierzchni ok. 1000hektarów w środkowej i części i na wybrzeżu  i Casauria or Terre di Casauria obejmujące obszar ok. 250 hektarów w środkowej części rejonu.  W obu przypadkach wino musi leżakować  przynajmniej 18 miesięcy z czego 9 miesięcy w drewnie i minimum 30 miesięcy (z czego 9 w drewnie), żeby mogło nosić nazwę Riserva.
Minimalna zawartość alkoholu dla Montepulciano d’Abruzzo DOC to 12%. Ta sama zawartość alkoholu jest określona dla Montepulciano d’Abruzzo Cerasuolo DOC, które jest winem produkowanym  również ze szczepu Montepulciano, ale techniką winifikacji bez skórek.

Smak Montepulciano d'Abruzzo

Montepulciano d’Abruzzo DOC jest winem o bogatej kolorystyce. Kiedy jest młode jego kolor to rubinowa czerwień z refleksami fioletu, po długim leżakowaniu zyskuje czerwony kolor owocu granatu.
 
Typowym aromatem dla tego wina jest aromat czarnych porzeczek , wisni, sliwek, czarnego pieprzu. W smaku jest delikatne i gładkie ze względu na niską kwasowość i miękkie taniny.Bardziej złożone wina mają ziemiste nuty
i syropowate odczucie w ustach.
Montepulciano d’Abruzo jest najczęściej pite młode, wytrzymuje również długie dojrzewanie, ale zwykle nie rozwija się bardzo. W rezultacie nawet po 10 latach rezultat jest podobny-  wino świeże i bogate.
Najlepiej smakuje łączone z grillowanym mięsem ( wołowiną, baraniną lub wieprzowiną) , z makaronami
w bogatych sosach i średnio dojrzałymi serami.
Powinno być pite w kieliszkach średniej wielkości w temperaturze 16-18 stopni Celcjusza.