FRANCIACORTA DOCG

.

Franciacorta będzie oficjalnym winem musującym na EXPO 2015 w Mediolanie od 1 Maja do 31 Padziernika

Pochodzenie I Oznaczenia 

Franciacorta to nazwa regionu w północnych Włoszech, w Lombardii, 70 km na wschód od Mediolanu. Największym miastem w tym regionie jest Brescia a pozostałe 18 miejscowości to:
Adro, Capriolo, Cazzago San Martino, Cellatica, Coccaglio, Cologne, Corte Franca, Erbusco, Gussago, Iseo, Monticelli Brusati, Ome, Paderno Franciacorta, Paratico, Passirano, Provaglio d'Iseo, Rodengo-Saiano i Rovato.

.

Region Lombardia

.

Strefa Produkcji Franciacorta

.

Strefa Produkcji Franciacorta

.

 
Wzgórza tego terenu ukształtował lodowiec. Ziemia bardzo dobrze spełnia warunki do produkcji wina. Pogoda umiarkowana i stabilna ze względu na położenie u podnóża Alp i obecność w okolicy największych Włoskich jezior. W 2001r. w celu spopularyzowania turystyki związanej z winem utworzono Strada del Vino Franciacorta – trasę Franciacorta.
 
Nazwa Franciacorta obecna w piśmiennictwie od 1277r. pochodzi od antycznej nazwy regionu- curtes francae, co oznaczało obszar bezcłowy.
 
Od 1995r. musujące wina pochodzące z tego regionu, jako pierwsze we Włoszech, posiadają oznaczenie DOCG.  
Poniżej znak konsorcjum Franciacorta i trasy Franciacorta:

Produkcja FRANCIACORTA DOCG


Winorośl , której używa się do produkcji Franciacorta nosi nazwę Chardonnay lub/i Pinot Nero. Dopuszczalne jest też używanie Pinot Bianco w 50 %.

Franciacorta produkowana jest za pomocą metody tradycyjnej.

Minimum 18 miesięcy powolnej refermentacji w butelce, a dla Satèn i  Rosé nawet dłużej nawet do 24 miesięcy. Dla vintage Franciacorta dojrzewanie w butelce trwa nawet do 30 miesięcy, a w przypadku Riserva dojrzewanie trwa przez 67 miesięcy.

Wyróżniamy następujące rodzaje Franciacorta:

Undosed (Non dosato, Pas Dosé, Dosage Zèro, Nature), Extra Brut, Brut, Extra Dry, Sec and DemiSec


Franciacorta Satèn
Nazwa ta została zatwierdzona przez konsorcjum w 1995r. odróżniając typ  Satèn od innych win Franciacorta i przyznawany wytwórcom wina, którzy należeli do konsorcjum. Nowy protokół z lipca 2008r. pozwala na produkowanie tej odmiany wszystkim producentom Franciacorta.
Ten rodzaj Franciacorta zawiera głównie Chardonnay i Pinot Bianco do 50%. Satèn charakteryzuje się mniejszym ciśnieniem w butelce, mniej niż 5 atmosfer, co daje przyjemne uczucie lekkości w ustach. Produkowane tylko w wersji Brut.
 
Franciacorta Rosé
Wytwarzane jest z Chardonnay, Pinot Bianco, Pinot Nero (minimum 25%).Często zawartość Pinot Nero jest wyższa niż 25%.
Białe i czerwone winogrona dojrzewają osobno. Ten rodzaj wina Franciacorta  może być wytwarzany na bazie wina z Pinot Nero vinified with skin contact lub z mieszanki tego wina z bazą Chardonnay i/lub Pinot Bianco.

Vintage Franciacorta (Millesimato)
Produkcja: uzyskiwane z przynajmniej 85% wina bazowego z jednego winobrania; dojrzewanie trwa przez przynajmniej 37 miesięcy po winobraniu, z czego 30 w butelce z drożdżami,  żeby rozwinął soę delikatny elegancki aromat. Często Franciacorta leżakuje dłużej niż minimalny czas przewidziany w protokole produkcji. Na etykiecie zaznaczony jest rok winobrania.

Franciacorta Riserva
To również Vintage Franciacorta, może też być Saten lub Rose. Dojrzewa z drożdżami przez minimum 60 miesięcy, w sprzedaży może się pojawić po 67 miesiącach po zbiorach.
Franciacorta Riserva wśród win Franciacorta reprezentuje najwyższą jakość, przedstawiając wszystkie walory tego obszaru oraz umiejętności producenta.


Jak pić wino Franciacorta?


Franciacorta nadaje  się doskonale do picia do posiłków, jak również samodzielnie. Ze względu na różnorodność smaków, możliwe jest wspaniałe komponowanie z wieloma daniami. Powinno być serwowane w kieliszkach typu flet, w temperaturze 8-10 stopni C.
Franciacorta ma blady lub intensywny słomkowy kolor z zielonkawymi refleksami, lekko wyczuwalnymi drożdżami jak skórka od chleba, subtelnymi aromatami świeżych i suszonych owoców, migdałów, orzechów i suszonych fig. Ma bardzo świeży i orzeźwiający smak.
 
Franciacorta Saten ma słomkowy kolor z zielonymi refleksami , lekko wyczuwalnym aromatem dojrzałych owoców i wiosennych kwiatów i suszonych orzechów, migdałów. Ma delikatną teksturę przypominającą jedwab. To wyraz harmonii, uroku i smaku. Magia w butelce.
Franciacorta Rose, ze względu na zawartość Pinot Nero charakteryzuje się wyjątkową strukturą i rześkością.
Vintage Franciacorta przypomina o warunkach pogodowych i jakości winorośli w roku, z którego pochodzi . Wino jest pozyskiwane z winogron zbieranych w specjalnych warunkach klimatycznych, które powodują optymalne dojrzewanie winorośli.
 
Franciacorta i jedzenie
Non Dostato, czyli najbardziej wytrawne wino wśród Franciacorta (mniej niż 3 gramy cukru na litr). Nie dodaje się do niego, żadnych substancji słodzących lub zmiękczających smak. Wytrawny smak, zapach drożdży i skórki chleba to wspaniały pomysł na aperitif lub jako wino do posiłków.
 
Extra Brut(mniej niż 6 gram cukru na litr), jest wytrawne, doskonałe jako aperitif lub partner do dań subtelnych w smaki, do dań rybnych, skorupiaków. Nie polecam do gotowanej kiełbasy cotechinoJ
 
Brut (mniej niż 15 gram cukru w litrze) jest wytrawne, ale łagodniejsze od Extra Brut, to bez wątpienia najbardziej uniwersalne wino serwowane do posiłków, zwłaszcza subtelnych smakowo.
 
Extra Dry (od 12 do 20 gram cukru w litrze) to wino o delikatnej teksturze,  różni się od Brut większą ilością Liqueur de tirage. Pasuje do dań typu quiche i pieczonych warzyw. Wspaniale wydobywa smak potrwa. Doskonałe jako aperitif dla osób, które wolą mniej wytrawny rodzaj wina.

Sec, Dry(od 17 do 35 gram cukry na litr) jest mniej wytrawne, lekko słodkie i doskonale się komponuje z miękkimi , tłustymi serami jak taleggio lub blue chees np. gorgonzola. Wspaniale smakuje z pasztetami z wątróbki. Świetnie współgra z deserami średnio słodkimi, pod koniec posiłku ze słodką owocową tartą lub słodką focaccią.

Demi Dry(od 33 do 50 gram cukru w litrze)to doskonałe wino do deserów i ciast takich jak panettone lub Pandoro. Wspaniałe z przekąskami lub pikantnymi serami.